OTROK Sylvy Lauerové
Napsal: Zbyněk MaděryčÚterý, 24 Listopad 2009

Nový román Sylvy Lauerové OTROK byl pokřtěn 24. listopadu 2009 v pražské Celnici. Křest probíhal v uzavřené společnosti, kam kromě pozvaných hostů přišli i kmotři této „ostré“ knížky – zpěvák Jiří Korn, zpěvačka Bára Basiková a herci Roman Vojtek a Zdeněk Podhůrský. Čestným hostem byla režisérka Irena Pavlásková.
Tomu, že se jedná o knihu opravdu odvážnou, nasvědčoval už křest samotný – Jiří Korn se předvedl v originálním outfitu, Zdeněk Podhůrský se zase blýskl slušivým obojkem a celou akci svou přítomností okořenil polonahý muž převlečený za otroka.

Sylva Lauerová představuje v románu Otrok opět téma kontroverzní a do jisté míry stále ještě tabuizované.Téma dominance a submisivity ve vztahu muže a ženy, ke kterému neodmyslitelně patří i „peprné“ sexuální scény. Mohlo by se tedy zdát, že kniha je opět ‘o sexu a zase jen o sexu‘ (jak tomu bylo u spisovatelčiny prvotiny HRAČKA), ale přestože o detaily intimních scén není nouze, v „Otrokovi“ je sex překvapivě zcela druhořadým. Lauerová klade důraz na psychologii hlavních postav, čtenáři představuje odvrácenou stranu dominantně-submisivního pouta mezi dvěma lidmi – touhu po neomezené moci jednoho nad druhým.

Román Otrok byl uveden na knižní trh v listopadu 2009. Ačkoli sama autorka považuje své dílo za “temné psychologické drama o démonu posedlosti mocí“, česká čtenářská veřejnost knihu přijala nad očekávání kladně. “Budete se asi divit, ale jednoznačně převažují pozitivní reakce. Čtenáři neodloží knihu s tím, že je to hnusné, odpuzující, ale kladou si otázky a přemýšlejí nad tím, proč je kniha tak fascinuje, čím je pohlcuje a čím je šokuje,“ říká Sylva Lauerová.