KRÁLOVNY SLZ A OSTRUŽIN pokřtěny v Brně
Napsal: van AspenStředa, 06 Říjen 2010
Extravagantní spisovatelka Sylva Lauerová, žijící na Seychelských ostrovech, se před časem blýskla novou knihou. Navzdory očekávání příznivců Hračky a Otroka tentokrát představila knihu poezie. Přesto je to – jak u Sylvy Lauerové bývá zvykem – dílo výjimečné, alespoň co se „okrajového“ žánru, kterým dnes již poezie je, týče.
Lauerová strávila sestavováním almanachu půl roku – z tisíců básní, které jí byly samotnými autorkami zaslány, jich nakonec vybrala 421. Ty byly v letních měsících tohoto roku na neuvěřitelných 560-ti stranách představeny jako Královny slz a ostružin s podtitulem Almanach současné české ženské milostné poezie. O to, že se jedná o nejobsáhlejší výběr ženské poezie s podobnou tematikou, se postaralo 44 českých básnířek od 18 do 70 let.

Almanach byl oficiálně pokřtěn koncem června v Praze a ve středu 6. října 2010 také v Brně, rodném městě Lauerové. Brněnský křest se konal v knihkupectví Knihy Dobrovský v nákupní galerii Vaňkovka a těšil se obrovskému zájmu veřejnosti. Role kmotra se ujal herec Roman Vojtek, který se zúčastnil také křtu pražského, kde asistoval paní Haně Maciuchové. O to, že se akce nesla v neformálním a příjemném duchu se postarala sama Sylva Lauerová vtipným komentářem, u kterého se všichni výborně bavili. Mezi čestnými hosty nechyběla brněnská výtvarnice Romana Štrynclová, jejíž obraz byl použit pro grafiku přebalu knihy, ani šestice předních českých básnířek, jejichž poezie je v almanachu publikována.

Po přivítání knihy na českém knižním trhu se pak všichni zúčastnění dlouhou dobu podepisovali – zájemci o autogramy a společné fotky si museli vystát dlouhou frontu. Velký zájem o poezii tak překvapil nejen personál knihkupectví, ve kterém se akce konala, ale také samotnou autorku knihy, Sylvu Lauerovou: „Jsem nesmírně šťastná, že o tuto knihu, o poezii, o práci českých básnířek, je tak obrovský zájem. Těší mě to především proto, že tato kniha byla sestavena tak, aby se líbila čtenářům, nikoli kritikům.“